Kur'an ve Sünnet Işığında Müslüman Hanımlara Özel İslami Forum
بِسۡمِ ٱللهِ ٱلرَّحۡمَـٰنِ ٱلرَّحِيمِ

Essalamu Aleykum ve Rahmetullah ve Berekatu..

Bayan Kardeşlerimize Özel İslami paylaşım Sitemize Hoşgeldiniz..

Hayırlı Paylaşımlarda bulunmanız ve daha kaliteli Hizmetler için lütfen Üye olunuz..

En Nisa Forum ekibi..

Join the forum, it's quick and easy

بِسۡمِ ٱللهِ ٱلرَّحۡمَـٰنِ ٱلرَّحِيمِ

Essalamu Aleykum ve Rahmetullah ve Berekatu..

Bayan Kardeşlerimize Özel İslami paylaşım Sitemize Hoşgeldiniz..

Hayırlı Paylaşımlarda bulunmanız ve daha kaliteli Hizmetler için lütfen Üye olunuz..

En Nisa Forum ekibi..

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
En son konular
» Kocası çoğu Zaman Namaz Kılmayan Bir Kadının Kocasıyla Olan Durumu Zinâ Sayılır Mı?
Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması EmptyC.tesi Nis. 09, 2016 5:48 pm tarafından EN_NİSA

» selamun aleykum
Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması EmptyPerş. Eyl. 10, 2015 10:52 am tarafından EN_NİSA

» Soru kandillerde oruç tutuyorum.......?
Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması EmptyPtsi Haz. 15, 2015 1:26 am tarafından EN_NİSA

»  Kadir Gecesinin Fazileti
Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması EmptyCuma Haz. 12, 2015 5:52 pm tarafından EN_NİSA

» Yolcunun Oruç Tutmamasının Caizliği
Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması EmptyCuma Haz. 12, 2015 9:13 am tarafından EN_NİSA

» Ölünün Oruç Borcunu Velisinin Kaza Etmesi
Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması EmptyCuma Haz. 12, 2015 8:52 am tarafından EN_NİSA

» Ramazan Borcunun Kazası
Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması EmptyCuma Haz. 12, 2015 8:48 am tarafından EN_NİSA

» Oruçlunun Tedavi İçin Hacamat Yaptırması
Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması EmptyCuma Haz. 12, 2015 8:34 am tarafından EN_NİSA

» Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması
Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması EmptyPerş. Haz. 11, 2015 10:34 am tarafından EN_NİSA

» Orucu unutarak bozan kimse ne yapmalıdır?
Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması EmptyPerş. Haz. 11, 2015 10:25 am tarafından EN_NİSA

» İftarda Acele Etmenin Fazileti
Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması EmptyPerş. Haz. 11, 2015 10:16 am tarafından EN_NİSA

» Sahur Yemenin ve Onu Geciktirmenin Fazileti
Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması EmptyPerş. Haz. 11, 2015 10:14 am tarafından EN_NİSA

» Oruçlu Ne Zaman İftar Eder
Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması EmptyPerş. Haz. 11, 2015 10:10 am tarafından EN_NİSA

» Oruca Ne Zaman Başlanacağı
Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması EmptyPerş. Haz. 11, 2015 10:05 am tarafından EN_NİSA

»  Ramazan Hilalinin Görülmesiyle Oruca Başlanır Şevval Hilalinin Görülmesiyle Bayram Yapılır
Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması EmptyPerş. Haz. 11, 2015 9:59 am tarafından EN_NİSA

Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması

Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması Empty Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması

Mesaj tarafından EN_NİSA Perş. Haz. 11, 2015 10:34 am

Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Ramazanda ihtilamın dışındaki bir sebeple cünüp iken kendisine fecir erişirdi. Sonra gusleder ve orucunu tutardı.”

Müslim 1109/76, Buhari 1798, Tirmizi 779, İbni Ebi Şeybe 2/493, İbni Hibban 3487, Ahmed 6/289

(30) Ebu Bekir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Ebu Hureyre’yi işittim şöyle diyordu:

Herkim cünüp iken sabaha ererse, artık o kimse o gün oruç tutmasın! Ben bunu babam Abdurrahman bin el-Harise söyledim. O bunu reddetti! Bunun üzerine Abdurrahman yürüdü ben de onunla beraber yürüdüm. Nihayet Aişe ve Ümmü Seleme (Radiyallahu Anha)’nın yanına girdik. Abdurrahman bu meseleyi onlara sordu. Onlar ikisi de:

−Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ihtilamın dışında cünüp olarak sabahlar sonra orucunu tutardı dediler. Bunun üzerine Mervan’ın yanına gittik ve yanına girdik. Abdurrahman durumu ona söyledi.

Mervan:

−Ben sana Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh)’a gitmeni, söylediği bu şeyi kendisine reddetmeni azîmet olarak buyuruyorum dedi. Bunun üzerine Abdurrahman ve ben Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh)’a geldik. Ben Ebu Bekir bu işlerin hepsinde hazır bulundum. Abdurrahman, Nebi(Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in eşlerinden duyduklarımızı ona söyledi.

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh):

−Bunu sana onların her ikisi de söylediler mi? dedi.

Abdurrahman:

−Evet, dedi.

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh):

−Onlar bunu daha iyi bilirler dedi. Sonra Ebu Hureyre(Radiyallahu Anh) bu hususta söylediği şeyi Fadl bin Abbas(Radiyallahu Anh)’a isnat etti ve ben bunu Fadl’dan işittim! Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den işitmedim dedi.”

Ravi dedi ki: Ondan sonra Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh)bu hususta söylediği sözden ve görüşünden vazgeçti.”

Müslim 1109/75, Buhari 1792, 1793, Malik 1/290/11, Beyhak
EN_NİSA
EN_NİSA
Forum Sahibi
Forum Sahibi

Aktiflik :
Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması Left_bar_bleue999 / 999999 / 999Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması Right_bar_bleue

http://ennisa.forum-express.com