Kur'an ve Sünnet Işığında Müslüman Hanımlara Özel İslami Forum
بِسۡمِ ٱللهِ ٱلرَّحۡمَـٰنِ ٱلرَّحِيمِ

Essalamu Aleykum ve Rahmetullah ve Berekatu..

Bayan Kardeşlerimize Özel İslami paylaşım Sitemize Hoşgeldiniz..

Hayırlı Paylaşımlarda bulunmanız ve daha kaliteli Hizmetler için lütfen Üye olunuz..

En Nisa Forum ekibi..

Join the forum, it's quick and easy

بِسۡمِ ٱللهِ ٱلرَّحۡمَـٰنِ ٱلرَّحِيمِ

Essalamu Aleykum ve Rahmetullah ve Berekatu..

Bayan Kardeşlerimize Özel İslami paylaşım Sitemize Hoşgeldiniz..

Hayırlı Paylaşımlarda bulunmanız ve daha kaliteli Hizmetler için lütfen Üye olunuz..

En Nisa Forum ekibi..

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
En son konular
» Kocası çoğu Zaman Namaz Kılmayan Bir Kadının Kocasıyla Olan Durumu Zinâ Sayılır Mı?
Cin görünür mü?  EmptyC.tesi Nis. 09, 2016 5:48 pm tarafından EN_NİSA

» selamun aleykum
Cin görünür mü?  EmptyPerş. Eyl. 10, 2015 10:52 am tarafından EN_NİSA

» Soru kandillerde oruç tutuyorum.......?
Cin görünür mü?  EmptyPtsi Haz. 15, 2015 1:26 am tarafından EN_NİSA

»  Kadir Gecesinin Fazileti
Cin görünür mü?  EmptyCuma Haz. 12, 2015 5:52 pm tarafından EN_NİSA

» Yolcunun Oruç Tutmamasının Caizliği
Cin görünür mü?  EmptyCuma Haz. 12, 2015 9:13 am tarafından EN_NİSA

» Ölünün Oruç Borcunu Velisinin Kaza Etmesi
Cin görünür mü?  EmptyCuma Haz. 12, 2015 8:52 am tarafından EN_NİSA

» Ramazan Borcunun Kazası
Cin görünür mü?  EmptyCuma Haz. 12, 2015 8:48 am tarafından EN_NİSA

» Oruçlunun Tedavi İçin Hacamat Yaptırması
Cin görünür mü?  EmptyCuma Haz. 12, 2015 8:34 am tarafından EN_NİSA

» Oruçlunun Cünüp Olarak Sabahlaması
Cin görünür mü?  EmptyPerş. Haz. 11, 2015 10:34 am tarafından EN_NİSA

» Orucu unutarak bozan kimse ne yapmalıdır?
Cin görünür mü?  EmptyPerş. Haz. 11, 2015 10:25 am tarafından EN_NİSA

» İftarda Acele Etmenin Fazileti
Cin görünür mü?  EmptyPerş. Haz. 11, 2015 10:16 am tarafından EN_NİSA

» Sahur Yemenin ve Onu Geciktirmenin Fazileti
Cin görünür mü?  EmptyPerş. Haz. 11, 2015 10:14 am tarafından EN_NİSA

» Oruçlu Ne Zaman İftar Eder
Cin görünür mü?  EmptyPerş. Haz. 11, 2015 10:10 am tarafından EN_NİSA

» Oruca Ne Zaman Başlanacağı
Cin görünür mü?  EmptyPerş. Haz. 11, 2015 10:05 am tarafından EN_NİSA

»  Ramazan Hilalinin Görülmesiyle Oruca Başlanır Şevval Hilalinin Görülmesiyle Bayram Yapılır
Cin görünür mü?  EmptyPerş. Haz. 11, 2015 9:59 am tarafından EN_NİSA

Cin görünür mü?

Cin görünür mü?  Empty Cin görünür mü?

Mesaj tarafından EN_NİSA Çarş. Nis. 18, 2012 3:59 pm

Benim odamda cin var mı?

Adem baba
hangi dili konuşuyordu?
Ömer Sevinçgül

Dün gece korkuyla uyandım ... üstüme biri abandı sanki ... nefes alamıyordum ... haykır­mak, "yardım edin!" demek istiyordum, ama sesim çıkmıyordu ... uykuyla uyanıklık arası garip bir durumdaydım annemi uyandırdım, olup biteni anlattım "karabasan" dedi ... okudu üfledi... sana bir sır vereyim, bizim en rasyonel, en modern kadınlarımız bile cin­den, şeytandan, esrarengiz varlıklardan kor­karlar ... ne bilimin kurallarını dinlerler, ne de ampirik yöntemleri ... Anadolulu bir kadından hiçbir farkları kalmaz böyle zamanlarda ...

Gündüz olunca, sana sözünü ettiğim üniversiteliyi buldum, gece başıma geleni anlatmak istedim ... yine denize bakmalar, kısık sesle konuşmalar. Ama sonunda dinlettim kendi­mi... kısaca, "cinler" dedi... "ne demek cinlre, cin miydi beni öldürmeye çalışan?" dedim "olabilir." dedi. O da böyle bir deneyim yaşamış, kısaca anlattı ... "yatarken sureler oku." dedi. Alarını unuttum şimdi, iki kısa sure işte ... sorular sordum. ama tatmin edici yanıtlar alamadım o da pek bilmiyor sanırım ama inanıyor sen belki anlatırsın bana cinden başlayalım ... cinler var mı gerçekten ... varsa ne biçim varlıklar bunlar ... ne yer, ne içerler ... odamda cinler var mıdır... bana zarar verebilirler mi?
Cin elbette var ... bak ne diyor ayet: "cinleri de, daha önce. dumansız ateşten yarattık." işte başka bir ayet: "meleklere, 'ademe secde edin,' demiştik. iblisten başka hepsi secde etmişti. o. cinlerden idi." Kur’an’ın yüz on dört suresinden birinin adı, cin. "cin" kelimesi gözle görülemeyen tüm varlıklar için kullanı­lır. Bu genel tanıma göre, mikroplar, mor öte­si ışınlar, radyo dalgaları ve benzerleri de bi­rer cindir. .. yani görünmez varlık ...

Ama terim anlamı daha özeldir. "göz ile görü­lemeyen ruhani varlık" diye tanımlanabilir. Zeki bir canlıdır, inanır ya da inkar eder ..ak­lı vardır. söyleneni anlar, düşünebilir. irade­si vardır. seçebilir. .. gücü vardır, kullanabilir nefsi vardır, kendine özgü arzularla yaşar günah işleyebilir ... İnsandan önce yaratılan bir canlı türü ... önce onlar sınava tabi tutulmuş ... insanın yaratılmasından sonra ikincil mertebeye düştüler. Peygamberimiz onların da peygamberi. Kimi müslümandır, kimi kafir.

Senin üstüne abanan cin miydi, bilmiyo­rum ... ne Kur’an da, ne de hadislerde karaba­san konusunda net bir açıklama görme­dim ... Ama olabilir ... Kıyıdaki gencin söyle­dikleri doğru, yatarken Felak ve Nas sureleri­ni oku, ellerine üfle, sonra da başına ve be­denine s.. Bu konuda hadis var: "peygam­berimiz, cinlerden ve nazardan dualar ede­rek Allaha sığınırdı. Nas ve Felak sureleri inince, bu iki sureyi esas aldı, diğerlerini terk etti," Cinlerle ilgili sözüm şimdilik bu ka­dar ... Daha önce bir parça konuşmuştuk ... gerekirse sonra da konuşuruz ...

Bak, az kalsın unutuyordum ... odanda cin olabilir elbette ... her yerde olabilir. Senin odanda göze görünmeyen pek çok şey var ... boyutları farklı ... mesela, binlerce yüz var. Göremiyorsun ... binlerce konuşma var, işite­miyorsu.Yyüz kanallı bir televizyon koysak odana. Sayısız görüntüleri, sesleri görülebilir, işitebilir hale getirebiliriz. Radyo dalgaları boyutunda olup odandaki havada dönüp du­ran, ama sana görünmeyen varlıklar görünür hale gelirler. Onlar da cin bir bakıma! cinler durup dururken zarar vermez sana ... Asıl in­san suretindeki "cin"lerden sakın

Cin görünür mü?

Sonra konuşuruz deyip kaçmak yok! cinler, benim en önemli sorunum şu anda ... yakanı bırakmam, ne biliyorsan anlatacaksın ... Merak ediyorum, cinler görünür mü ... kıyıdaki gencin anlattıklarına bakılırsa resimleri bile çekilebiliyormuş ... Hem görünmez varlıklar diyorsun, hem de resimleri çekiliyor, bu nasıl iş anlamadım!

Sana, "bu konuyu daha önce bir parça ko­nuşmuştuk." dedim, hatırladın mı? Geriye dönüp önceki yazışmalarımızı okumadın an­laşılan. orada anlattım bunu şimdi,· "gö­rünmeleri mümkün mü?" meselesini konu­şalım istiyorum. Bu tür konular açılınca ön­ce şu soruyu sorarım ben: "bu olay zatında mümkün mü?" ne demek zatında mümkün kimi olaylar vardır ki, olması imkansızdır mesela, Allah’tan başka bir ilah mesela, hem son derecede adil, hem de aynı anda son kertede zalim olmalı .. hem tam olarak gece, hem de tam anlamıyla gündüz. Bunu söyleyen olursa hemen reddederim ...

Zatında mümkünse, o zaman şunu sorarım: "daha önce bir benzeri olmuş mu?" gerçi bu soru, birinci soruyu yanıtlamakta da kullanı­labilir, ama kendi başına bir anlamı vardır. "evet, mümkün" cevabını alırsam üçüncü so­ruyu sorarım: "karşımdaki insanın öznel de­neyimi vaki oldu mu?" mesela biri çıkıp, "ben bugün bir cin gördüm." derse, hemen inanmam ona, ama ret de etmem. Çünkü, zatında mümkündür, daha önce, benzeri vardır, fakat onun gördüm demesini, öznel deneyimini be­nim sınama imkanım yoktur.Bu genel bir ölçüdür bence ...

Şimdi bu ilkelerimizi senin soruna uygulaya­lım. Cinin görünmesi zatında mümkün mü?

Evet! daha önce benzeri olmuş mu? evet! "ha­me" isimli bir cin ihtiyar bir adam suretinde gelmiş, peygamberimizle konuşmuş, Müslüman olarak gitmiş. Sahih hadis kitaplarında var. güvenilir bir kısım ermişler de, "evet, biz cinleri gördük, onlarla konuştuk." demiş­ler. Yalana tenezzül edecek insanlar değil bunlar. Şimdi üçüncü sorumuzu soralım, "ben cini gördüm, resmini çektim." diyen adam gerçekten gördü mü, o resim hakikaten cinin resmi mi? bilemeyiz. Ne ret, ne de kabul. Bir bilgisayar hilesi de olabilir. Bunu söyleyen adamların yalana tenezzül etmez, son derecede güvenilir kimseler olduğuna da­ir. bir bilgi de yok elimizde.

Cinler vardır, inanıyorum. Cinler, her göz ta­rafından görülemiyor, bunu da biliyorum ... Ama temessül edebilirler, senin aynada yan­sıman gibi, cinler de aynada, havada, suda yansıyabilirler. İnsan suretinde görünebilir­ler. Tecessüd etmeleri de mümkün. Yani ceset giyip tıpkı bir insan gibi görünmeleri. "Harne" adlı cinle ilgili hadisten söz ettim yu­karıda. Bunlar mümkün ... arna vaki mi, "gördüm" diyen gerçekten gördü mü, bunu bilemeyiz işte!

Cinler insana etki eder mi?

Benim karabasanın öznesi cinler olabilir Ama olmayabilir de. Bunu anladım Daha genel bir soru sormak istiyorum. Şimdi cinler, insanları etkilermi? Cin çarpmasından söz ediliyor, çarpar mı gerçekten ...

Biliyorsun, cinler gözle görülebilen varlıklar değiller. "Dumansız bir ateşten" yaratıldıklarını ayet bize bildiriyor. Ne demek dumansız ateş? Benim aklıma hep enerji ya da ışınlar geliyor. Cinler ışınlardan yaratıldı, demiyo­rum. Ama lazerde kullanılan ışınların ateş gibi yakıcı olduğunu biliyoruz. Nitekim, ki­mi yaralar, urlar lazerle yakılarak yok ediliyor. Evrende gözle görülemeyen pek çok ışın türü var. Mor ötesi, kızıl ötesi, şu, bu. Şimdi, ışınlardan yaratılan bir varlık düşüne­lim. ruhu, zekası, iradesi de olsun bu canlı­nın. Sen onu göremezsin, arna o vardır, var olmaya devam eder. Duvarlardan camlardan, bedenlerden geçebilir. Su, balıklann yüzmesine, hava, kuşlann uçmasına engel oluyor mu? Hayır! Senin bedenin de, ışından yaratılan bu canlının gelip geçmesine engel olamaz. Peki, ışın insanı etkiliyor mu? Evet! Tedavide kullanı­lıyor, biz de biliyoruz. İşte cinler de bizim kurgusunu yaptığımız varlıklara benzer. İn­sana elbette etki edebilirler. Virüsler hastalık sebebi oluyor da cinler niçin olmasın.

Cin etkisine karşıda önlemler alınıyor. Ku­r’an okunuyor mesela. Bu konuda Buhari adlı sahih hadis kitabında bir hadis var. "Cinlerden bir ifrit, dün akşam, namazımı bozdurmak için üzerime atıldı. Allah, onu alt etmeme imkan verdi. ben de onu boğazından yakaladım. Hatta onu, mescidin direklerin­den birine bağlamayı arzu ettim. Ta ki sabah olunca hepiniz onu göresiniz. Ancak, karde­şim Süleyman’ın şu sözünü hatırladım: .... ve benden sonra kimseye nasip olmayacak bir mülkü bana ihsan et.' Allah da o ifriti hor ve hakir olarak geri çevirdi." bu hadiste geçen ifrit, cinlerin tehlikeli, azgın ve saldırgan bir türü. Cinler de türlü türlü. Tıpkı hayvan tür­leri gibi. Burada sözü edilen Süleyman, Ku­r’anda öyküsü anlatılan Süİ işler yaptırırdı. Kur’a­n-ı Kerim bu konuyu anlatıyor bize ...

Cin çarpması var mı? ben gözümle görmedim, Ama pek çok arkadaşımdan işittim. cin tarafından çarpılmış kimseleri görmüşler, bana da anlattılar. Bazı kitaplarda da söz ediliyor bundan. Çarpılan kişinin yüzü garip bir biçim alıyor. Ağzı yerinden kayıyormuş madem tıp buna bir çare bulamıyormuş kimi doktorlar, bu işten anlayan hocalara gönderiyormuş bu tür hastaları. Bunlar rivayet el­bette. Dedim ya, kendi deneyimim yok bu ko­nuda, çarpılanı da hiç görmedim. peygambe­rimize bile saldıran cinler, bizim gibi sıradan insanlara ne yapmaz! tedbiri elden bırakma

--------------------------------------------------------------------------------
Kaynaklar:
1)Adem baba hangi dili konuşuyor du? Ömer Sevinçgül, Timaş Yayınları, 2004
EN_NİSA
EN_NİSA
Forum Sahibi
Forum Sahibi

Aktiflik :
Cin görünür mü?  Left_bar_bleue999 / 999999 / 999Cin görünür mü?  Right_bar_bleue

http://ennisa.forum-express.com